Také ses dočetla, že pokud chceš, aby se ti splnily sny, měla by sis vytvořit nástěnku vizí/snů/cílů, nebo-li vision board?
V podstatě jde o to, že za pomoci své vlastní kreativity spojíš různé obrázky nebo text s tvými sny. Například sníš o dovolené v Karibiku, tak si z časopisu vystřihneš nějaký hezký obrázek pláže, k tomu napíšeš Karibik a vylepíš si to na nástěnku. Můžeš to však nechat i bez popisku, stačí obrázek.
Většinou se tyto vision boardy vytvářejí na určitý časový úsek, například na rok, dva, či deset let. Za tuto dobu by se tvůj sen a představa, které jsi zhmotnila na tvé nástěnce, měly splnit.
Nástěnka vizí totiž funguje na principu zákona přitažlivosti, který ti do života pomůže tvůj sen “magicky” přitáhnout.
Mnohdy se ale to, co jsme si na naší nástěnce vizí vytvořili, nesplní. Jak je to možné, když se všude píše, jak skvěle nástěnky vizí a zákon přitažlivosti fungují?
Níže uvádím 6 důvodů, proč ti nástěnka vizí a snů nebude fungovat.
- Zákon přitažlivosti ti do života nic nepřitáhne, pokud pro to nic neuděláš.
→ Nemůžeš sedět doma na gauči, koukat se na svůj vision board a čekat, až přijde ten pravý, protože on nepřijde a vesmír to za tebe nijak nezařídí. - Sny a cíle, které sis pověsila na nástěnku vizí, nejsou tvoje sny a cíle a ty si to ve skutečnosti nepřeješ.
→ Například sis na svou nástěnku vylepila několik destinací v zahraničí, protože “chceš” v tomto roce více cestovat. Uvnitř však tušíš a úspěšně ignoruješ tvůj vnitřní hlásek, který moc dobře ví, že to tvůj sen není, že nejsi žádná cestovatelka a nejlépe se cítíš doma s rodinou.
→ Toužíš například jet na teď tak populární Bali? Zeptej se sama sebe proč tě zrovna tato země tak zajímá. Není to hlavně tím, že tam jezdí v podstatě každý? Netoužíš tedy spíše o přátelství a prohlubování vztahů? - Nejsi ochotna začít něco dělat pro to, aby se tvé sny splnily.
Nebo možná jsi ochotna začít něco dělat, ale nejsi ochotna v tom vytrvat tak dlouho, jak je nutné. - Soustředíš se na cíl, ne na cestu a její úsilí.
Neustále si vizualizuješ pouze to, jak máš krásné fit tělo a stojíš v plavkách na pláži v Karibiku. Zároveň však moc dobře víš, že sport jakéhokoliv druhu nesnášíš a už vůbec nejsi ochotna začít pravidelně cvičit a odepřít si tučná, uzená, sladká a smažená jídla z fast foodů.
,,Nikdy nedojdeš do cíle, pokud se nebudeš prvně soustředit na cestu před sebou. Když soustředíš veškerou energii na cíl, nezbyde ti dostatek energie na cestu.” - Nástěnka vizí v tobě vyvolává negativní pocity.
Vždy, když se podíváš na svou nástěnku, cítíš pocit nedostatku, naštvanosti, závisti, protože to, co si tak moc přeješ, se ještě nesplnilo. - Nemáš ve svých snech a cílech jasno.
Pokud si nejsi jistá, po čem konkrétně toužíš, ničeho konkrétního také dost pravděpodobně nedosáhneš.
Přirovnala bych to k cestování. V létě chceš navštívit Egypt. Je třeba, aby sis zjistila, jaké tam budou v tu dobu teploty, protože si potřebuješ náležitě zabalit. S tvými cíli je to podobné. Je dobré znát své cíle co možná nejdetailněji, protože potom se můžeš lépe připravit na cestu k jejich dosažení.
Závěrem k nástěnce vizí
Nástěnka vizí je dobrý nástroj pro identifikaci a motivaci k splnění snů a cílů. Díky této nástěnce máš každý den na očích to, čeho chceš opravdu dosáhnout.
Než si nástěnku vizí sestavíš, dej si však velký pozor na výše uvedené případy, které by ti zaručily neúspěch.
Jaké jiné metody ti pomohou splnit si své sny?
Navrhni si detailní plán a vytvoř si nástěnku se svým plánem. Zaznamenávej své pokroky.
Mít a dodržovat plán je základním stavebním kamenem celého úspěchu. Je opravdu důležité si nejen cíl identifikovat co nejpodrobněji, ale také si do detailu naplánovat, jak toho chceš dosáhnout. Pokud to neuděláš, máš téměř jistě zaděláno na neúspěch. Je totiž třeba si naplánovat čas a ostatní aktivity, které jsou pro tebe důležité tak, abys stihla vše bez zbytečné prokrastinace a třeba i toho, že svůj sen zahodíš s tím, že na něj vlastně nemáš čas.
Zároveň, pokud si sen rozplánuješ do malých každodenních rutin, nebude ti připadat tak nedosažitelný a nepřekonatelný.
Plán si můžeš rozvrhnout třeba na rok po týdnech či měsících, záleží kdy zhruba očekáváš, že se tvé sny začnou plnit.
Příklad č. 1: Chceš mít do roka štíhlé a pevné tělo.
Pro tento cíl je třeba minimálně 4x týdně, tedy 16x za měsíc aspoň hodinu cvičit. To znamená 192 hodin cvičení za rok.
Můžeš si k tomu vytvořit i tzv. “to do list”, kde si budeš plnění plánu postupně odškrtávat.
Je také třeba vyváženě a zdravě jíst. Připrav si fotky a recepty jídel, které si budeš pravidelně připravovat. Můžeš si spočítat ideální obsah živin na míru a podle toho každý den adekvátně jíst. Plánuj své nákupy a vaření dopředu.
Každý měsíc si zde zaznamenávej své míry a nauč se radovat i z nejmenšího pokroku.
Připrav si své motivační afirmace na míru a každé ráno si je nahlas přečti. (Více informací o tom, co to jsou afirmace a jak fungují, najdete ZDE.)
Pro ty, kdo nemají pevnou vůli se pravidelně “dokopat” do cvičení:
Připrav si na svou nástěnku plánů afirmace, které tě, jak se říká, nakopnou. Například: “Mám na to! Dělám to pro své zdravé tělo, pro, svůj dobrý pocit. Vím, že se po cvičení budu cítit skvěle a plná energie! Dokážu to! Vím, že když se na to teď vrhnu, budu se cítit po zbytek dne jako vítěz, protože jsem přemohla sama sebe! Stojí to za to! Jsem typ člověka, který o sebe pečuje s láskou a radostí, proto si každý den ráda zacvičím.”
Měj na paměti! Opravdu nestačí, že se budeš koukat každý den na svou nástěnku vizí, opakovat si své afirmace a vizualizovat si sebe sama, jak jsi štíhlá. Bez akce není reakce.
Příklad č. 2: Chceš být šťastná.
Na nástěnku vizí si pověsíš obrázek úsměvu a napíšeš “Jsem šťastná.” Jenže to nestačí. Jak by k tobě to štěstí přišlo, když pro to opět nic neuděláš, nevíš, jak na to a stále se “vrtáš” v minulosti a jejích křivdách?
Pocit štěstí se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů (například vztahy, zdraví, peníze, seberealizace,..), na kterých je třeba vytrvale pracovat. Urči si, na čem potřebuješ nejvíce zapracovat ty, aby ses cítila šťastná a poté zvol tvůj přístup na míru.
Univerzální nástroj, který ti zaručeně pomůže být šťastnější, je například vědomé procvičování vděčnosti. O vděčnosti a jejích pozitivních účincích na lidskou psychiku se dozvíš více ZDE.
Na nástěnku plánů si můžeš například napsat “vděčnost každý den.” Vezmi si nějaký deník nebo sešit a každý den si tam zapisuj minimálně tři věci, za které jsi vděčná. Cvičení prováděj každý den následujících 365 dní a uvidíš rozdíl.
Dalším nástrojem ke štěstí jsou dopisy vděčnosti, které, dle provedených vědeckých studií, pomáhají být spokojenější. Konkrétní návod, jak napsat dopis vděčnosti najdeš ZDE.
Vyber si nástroj podle tvého gusta, napiš si svůj plán. Popiš, jak to bude vypadat každý den a jak se to odrazí v tvých rutinách. Opět přidej nějaké podporující afirmace a můžeš začít.
Začni!
Jdi do akce. Vizí a dokonalým plánem to totiž nekončí. Teď jsi na řadě ty a tvé úsilí. Pracuj na svém snu nejlépe každý den a buď vytrvalá. Připrav se na to, že ti to kolikrát bude nepohodlné a nebude se ti chtít. To vše se musí překonat, pokud chceš svých snů dosáhnout.
Vizualizujte si své plány, NE cíle.
Na internetu najdete plno článků, ve kterých autoři vyzývají k vizualizaci cílů jako zaručené cestě ke splnění. Vizualizace cíle nemá však takový účinek jako vizualizace cesty k cíli.
V knize Síla zvyku od Charlese Duhigga autor popisuje rutinu Michaela Phelpse, plavce s rekordním počtem 28 olympijských medailí. Michael Phelps si, kromě velice intenzivních tréninků, každý večer před spaním vizualizoval svůj závod. Čtete správně. Nevizualizoval si každý večer, jak jen drží zlatou medaili, ale představoval si tu dřinu, za kterou ji dostane.
Představoval si různé možnosti toho, jak závod může probíhat, zaměřil se na detaily, na okolí, na své smysly a mnoho dalšího. Toto pravidelné cvičení ho připravilo na závod dokonale.
Příklad pro ty, kdo netouží po olympijské medaili.
Večer, než půjdeš spát si představ, jak se ráno probudíš a s nadšením jedeš do posilovny. Představ si, jak vcházíš, ukazuješ kartičku slečně na recepci, která se na tebe usměje, jdeš se převléct a rovnou si to namíříš na běžící pás, kde 15 minut velice intenzivně běžíš. Cítíš, jak ti tluče srdce a jak se začínáš potit. Představuješ si, že s tvým potem z tebe odchází stres. Tvé kardio je u konce a střídá tě velice sympatický mladý muž, na kterého se usměješ…
Záleží na tvém cíli a na tvé představivosti, tak se neboj a dej do toho kus sebe! 😉
Rada na závěr.
Když máš nějaký sen a nejsi ochotná si ani vypracovat plán, jak svého snu dosáhnout, můžeš na ten sen rovnou zapomenout. V tomto případě je jasné, že pokud se ti nechce přemýšlet o tom, jak svého snu dosáhnout, s největší pravděpodobností pro ten sen nic neuděláš a nesplní se.